top of page
  • Obrázek autoraKOH-I-NOOR HARDTMUTH

"Jako umělci si přejeme být skrze svou tvorbu nesmrtelní“ • Tomasz Czajkowsky

Je skvělé vidět lidi z různých oborů, jak si ve svém volném čase užívají tvorbu s produkty KOH-I-NOOR. Dnes bychom vám rádi představili polského designéra Tomasze Czajkowskyho, který se snaží o naplnění potřeb svých klientů v oblasti interiérového designu a ke své práci přidává i vlastní nápady a pohledy ze své perspektivy.


"Každý den je velmi náročný. Cítím se přepracovaný a obvykle velmi zaneprázdněný,“ říká Tomasz, známý také svým neuvěřitelným designem hotelu Ice Hotel vytesaného z ledu ve švédském Jukkasjärvi. "Neustále toužím po kreativních výzvách. Deset let se společně s dalšími umělci účastníme navrhování a stavby ledového Ice Hotelu a tato zkušenost pro mě byla vždy až metafyzická. Předtím jsem věřil, že umělecké dílo musí existovat neustále, ale u tohoto projektu je to jiné. Umělecká díla po několika měsících jednoduše roztají a odtečou do řeky a vytvářejí tím platformu pro novou tvůrčí práci, čímž se kruh uzavírá.“ Je to skutečné umělecké dílo, které si musíte užít v ten konkrétní moment.

Zajímá vás, jak se člověk může dostat od návrhů interiérů zpět ke kořenům a znovu začít malovat a kreslit? Tomaszův příběh je opravdu inspirativní: „Na začátku pandemie jsem četl biografii Winstona Churchilla, kde jsem zjistil, že až do svých posledních dnů každý den maloval krajinky. Uvědomil jsem si, že jsem patnáct let nic nenakreslil jen pro své osobní potěšení,“ říká Tomasz.

Tomasz se vrátil ke zdroji své fascinace kresbou. Už během školních let jen pro radost a za malý poplatek portrétoval děti v parku. "Pokud si dobře pamatuji, portréty mi vždy připadaly jako nejvyšší forma kresby. Nicméně v loňském roce jsem vytvořil desítky portrétů a dal je svým přátelům a kolegům jako dárek,“ sdílí s námi Tomasz to, co mu za poslední měsíce udělalo velkou radost.


"Kreslení mi dává nesmírné potěšení, umožňuje mi odpojit se od reality."

Když Tomasz kreslí, rád pracuje s měkkými pastely od KOH-I-NOORU. Jsme rádi, že rád tvoří s naší značkou, protože jeho hraní si s barvami a tahy je nesmírně inspirativní.

"Hodně experimentuji a vývoj své kresby pozoruji. Také si rád hraji s myšlenkou, že každý hotový portrét, design interiéru, nebo ledová místnost je formou autoportrétu. My umělci si přejeme být skrze svou tvorbu nesmrtelní.“


Kreslení pro tvorbu jako takovou je velmi osvěžující činnost, během které se Tomasz nezajímá o tržní hodnotu díla ani o uznání od toho, kdo stojí modelem. "Obdivuji Witkacyho dílo, je to mistr pastelových portrétů z meziválečného období, kterému jeho otec jednou řekl, že, pokud jde o výrobní prostředky, umění je vlastně velmi levné. Protože pokud máte tužku a kousek papíru, jste připraveni tvořit,“ říká a my můžeme jen souhlasit.


197 zobrazení

Comments


bottom of page