top of page
  • Obrázek autoraKOH-I-NOOR HARDTMUTH

Malující právnička Nikol Řeháková
Pro některé se umění stane prací, pro jiné zůstane koníčkem, kterému se věnují ve volných chvílích. Jednu věc však máme všichni společnou. Fakt, že bez umění nemůžeme žít.


Pro tentokrát jsme naši pozornost zaměřili na tvorbu Nikol Řehákové z Třince, která tvoří pod přezdívkou Malující právnička.


Jako malá jsem tvořila naprosté šílenosti od zmačkané, nabarvené kuličky alobalu představující planetu, kterou jsem omotala drátky s navlečenými korálky, až po tvorbu svého prvního sešitu, popisuje Nikol své začátky. Výtvarné tvorbě se Nikol intenzivně věnovala v rámci ZUŠky i během studií na gymnáziu. Zlomový bod však přišel při nástupu na vysokou školu, kdy se musela naplno věnovat studiu práv, a tak šly veškeré další zájmy stranou.
Po vysoké škole jsem nastoupila do zaměstnání v advokacii a po roce zjistila, že mi tvoření chybí. Přihlásila jsem se na víkendový kurz, který mě nadchnul a ukázal mi směr, kterým jsem se vydala,popisuje svůj návrat k tvoření. “Začala jsem každý týden navštěvovat výtvarný ateliér v Ostravě, začala studovat na Lidové konzervatoři a navíc docházela na kurzy figurální kresby a malby. Vzdělání, kterého se mi za dobu posledních čtyř let dostalo, mi velice pomohlo posunout se v mé tvorbě a kultivovat můj umělecký projev,“ dodává.


Ve své tvorbě se Nikol věnuje převážně tvorbě portrétů a také abstrakci, což se může zdát na první pohled jako dvě velice kontrastní témata. Ve výsledku se však jedná o do detailu promyšlené obrazy. I v realistických věcech můžeme, ve své podstatě, vidět abstrakci, a to se mi na ní moc líbí. Nejsem zastánce tvorby stylem naházím to na plátno a bude to abstrakce. Myslím, že abstraktní umění je neuvěřitelná věda, která se dá pořád studovat a nalézat v ní něco nového.“Maluji ráda také v plenéru, kde se snažím zachytit, většinou akvarelovými barvami, krajinu. Nebráním se ale ani jiným tématům, jako je třeba zátiší. Myslím, že různorodost tvorby pomáhá umělci rozvíjet jeho dovednosti a otvírá mu nové obzory. V obrazech z pryskyřice se například snažím propojit abstrakci s kresbou a malbou,“ pokračuje Nikol v charakteristice své tvorby.
Nikol se také ráda věnuje samostudiu teorie výtvarného umění a nejrůznějších technologií, přičemž čerpá převážně ze zahraniční literatury. Kromě knih věnujících se umění také s oblibou nakupuje výtvarné potřeby.


Nikdy neodejdu z výtvarných potřeb bez toho, aniž bych si koupila alespoň novou gumu. Hodně používám různé skicáky a bloky, ráda si procvičuji skicování portrétů, na které nyní používám skicák a sadu Progresso 6 a při kresbě portrétů uhlem a pastelem používám uhly v tužce Gioconda Extra Charcoal a sadu suchých pastelů. Na konec se musím také přiznat, že akrylovou barvu blue violet od Koh-i-noor naprosto miluju, a zatím jsem nenašla žádnou jinou, která by ji mohla konkurovat. Teď si však nejsem jistá, jestli jsem to měla prozrazovat, aby mi ji všichni nevykoupili,“ dodává s úsměvem.V období pandemie Nikol nejenže úspěšně složila advokátní zkoušky, ale také tvrdě pracovala na svých výtvarných projektech, což jí přineslo ovoce v podobě nominace v prestižní mezinárodní výtvarné soutěži. Sledujte Malující právničku na sociálních sítích nebo rovnou navštivte její web, kde o Nikol najdete více informací.
405 zobrazení

1 Kommentar


Monika Kornetová
Monika Kornetová
28. Aug. 2021

Je mi potěšením sledovat rozvíjení Tvého talentu a dívat se na Tvá nová díla. Tvé portréty jsou úžasné. Svou kreativitou, pílí a radostí inspiruješ a motivuješ ostatní výtvarníky. DĚKUJI. Přeji nadále vše dobré, ať se Ti daří.

Gefällt mir
bottom of page