top of page
  • Obrázek autoraKOH-I-NOOR HARDTMUTH

Návod na malbu s japonskou tématikouKlára Sýkorová se výtvarnému umění věnuje takřka celý život. Umění je pro ni koníčkem, který ji naplňuje i v dospělosti, což se také odráží na obrazech plných života a barev, které tvoří.


Inspirujte se Klářinou malbou s japonskou tématikou a pusťte se do malování akrylem krok za krokem.
Na samém začátku umístěte plátno o velikosti 50 cm x 70 cm na malířský stojan, který bude situován na místě s perfektní světelností. Dále si připravte potřebné vybavení, jako jsou štětce, špachtle, dřevěnou paletu, akrylové barvy, kelímek s vodou, suché pastely, hadřík a pro jistotu něco na převlečení.


Jako další krok zvolte předlohu, podle které budete obraz malovat. V našem případě se jedná o obrázek Japonky v bílém kimonu se vzorem s bambusovými lístky.
Širokým štětcem za pomoci světlých barev rozvrhněte kompozici obrazu a následně začněte utvářet pozadí. Po celou dobu malby nezapomínejte malovat i na boky plátna, které nevypadají hezky, když jsou čistě bílé. Nechte první vrstvu obrazu důkladně zaschnout.


Při další vrstvě malby naneste na obraz barvy za pomoci špachtle a rozetřete štětcem. Pozadí lehce ztmavte, aby ve výsledku vynikl japončin bílý úbor.Když je i druhá vrstva zcela suchá, pusťte se do překreslování hlavního motivu. V tomto případě můžete využít moderních technologií či klasické přenosové mřížky, přesně tak, jako to dělali velcí mistři v renesanci. Ideální technikou na předkreslení jsou prašné pastely, které při nezdaru jednoduše smažete rukou nebo vlhkým hadříkem.Motiv je předkreslený, a tak nic nebrání v tom, pustit se do samotné malby. Jako první začněte s detailnější malbou obličeje a následně i vlasů. Přesto, že Japonka na naší předloze má možná na první pohled vlasy černé barvy, černou zatím nepoužíváme. Zvolíme raději nějaký z tmavých odstínů hnědé, aby bylo možné obraz ztmavovat. Portrét také bude působit přirozeněji.Obličej a vlasy máte načrtnuté, pusťte se do oblečení, na kterém nejprve zvýrazněte světla a stíny. Nebojte se ani v případě, že je oblečení bílé barvy, použít tmavší odstíny barev. Následně budete obrazu přidávat další vrstvy a ve výsledku budou tmavé odstíny prosvítat přes ty světlé, čímž zvýrazní celkový objem.Vraťte se k malbě obličeje, který tentokrát zachyťte detailněji. Připravte si proto ty nejtenčí štětce. Příliš tvrdé stíny, které jste v předchozích krocích na obraz namalovali, za pomoci těchto štětců zjemněte. Pracujte s barvami, které téměř nejsou ředěné vodou, pro sytou stopu.Tento konkrétní obraz je součástí série obrazů, proto je v pozadí vytvořen jednotící abstraktní prvek, který současně obraz také oživí. Jeho použití je však na vás.Na konec v obraze zvýrazněte světla čistě bílou barvou a další jemné detaily, které obrazu dodají život.Po dokončení malby celý obraz přelakujte, čímž se dílo nejen ochrání, ale také se zvýrazní barvy a celková hloubka. Využít můžete také Fixativ Creative.Líbil se vám návod na obraz s japonským motivem? Tak nezapomeňte sledovat jeho autorku Kláru Sýkorovu na Instagramu, kde najdete mnoho krásných uměleckých děl, ale také inspirativních námětů, které stojí za vyzkoušení!
219 zobrazení

Comments


bottom of page