top of page
  • Obrázek autoraKOH-I-NOOR HARDTMUTH

Versatilky, poklad z České Republiky
Mechanické tužky Versatil, známé také pod slangovým názvem Versatilky, jsou jedním z vynálezů společnosti KOH-I-NOOR HARDTMUTH.


Světlo světa spatřily poprvé v roce 1950 a hned po uvedení na trh ji musel mít prostě každý!


Název téhle praktické kreslířské pomůcky je odvozen od slova versatilní, neboli variabilní, což tuto kreslířskou pomůcku dokonale charakterizuje. V podstatě se jedná o kleštinový držák na grafitové tuhy různých průměrů, gradací a barev, na jehož konci se často nachází praktické ořezávátko.

A jak tato mechanická tužka funguje?


Tuha uvnitř Versatilky se v nakloněné poloze tužky posunuje jednoduchým stisknutím konce tohoto držáku, podobně jako například u obyčejné propisky. Tímto úkonem dojde k otevření kleštiny a vysunutí tuhy.

Jak vybrat tu pravou Versatilku?


V sortimentu KOH-I-NOOR HARDTMUTH najdete velké množství tužek Versatil i samotných grafitových tuh. Vybírat můžete z pouzder plastových, kovových, dřevěných nebo z kombinací těchto materiálů.Dále jsou pak mechanické tužky rozděleny podle průměru tuhy. V našem e-shopu tedy najdete sekce tuh o velikosti do 1 mm, do 2,5 mm a nad 3 mm. Tužky s nejmenším průměrem tuhy jsou vhodné například k rýsování či psaní. Naopak ty s průměrem nad 3 mm jsou vhodné k uměleckému kreslení a dělí se i podle gradací na 2B, 4B a 6B.Tuhy do mechanických tužek Versatil jsou k dispozici také v různých barevných provedeních. Zaujmout by vás mohly například tuhy v metalických odstínech nebo rovnou celá sada i s mechanickou tužkou. Kromě klasických barevných tuh můžete ke kresbě s Versatilkou využít i oblíbenou kolekci Magic, jejíž tuhy jsou vícebarevné.
Kresbu provedenou za pomoci Versatilek lze velice dobře gumovat tvárlivou pryží. Jedná se totiž o stejně kvalitní grafit, jako je ten v grafitových tužkách.


A pokud hledáte inspiraci, zavítejte na Instagram umělce a zároveň učitele kresby Rima Umyarova, který na tužku Versatil nedá dopustit.
Jaké máte zkušenosti s kresbou za pomoci mechanické tužky vy?

Upřednostňujete ji před klasickými tužkami, nebo nedáte dopustit na bestseller v podobě legendárních tužek s označením 1500? Napište nám níže do komentářů, budeme se těšit.

736 zobrazení

Comentários


bottom of page