top of page
  • Obrázek autoraKOH-I-NOOR HARDTMUTH

"Každý umělec by měl umět experimentovat" • David ŽídekS uměleckou tvorbou začal teprve nedávno, ale zřejmě našel koníček na celý život. David Žídek se ve své abstraktní tvorbě, plné experimentů a barev, věnuje zejména technice zvané pouring. Více se o Davidovi a o pouringu dozvíte v následujícím rozhovoru.

Ahoj Davide! Na začátek by nás zajímalo, jak dlouho se vlastně věnuješ umělecké tvorbě?


Umělecký tvorbě se věnuji od ledna 2020.Takže jsi v podstatě takovým uměleckým začátečníkem. Jsi talent od přírody nebo jsi prošel i nějakou odbornou uměleckou přípravou?


Do kolébky mi sudičky bohužel žádný umělecký talent nenadělily. Nad průpravami jsem vlastně nikdy ani neuvažoval. Jednou mi kamarádka řekla, jestli to nechci vyzkoušet a mně se to zalíbilo. Od té doby jsem se začal sám zdokonalovat a postupem času i sklízet ovoce.Zajímavý začátek. Byl bys schopný stručně popsat svou uměleckou tvorbu?


Věnuji se zejména tvorbě obrazů za pomoci techniky pouring. Je to technika, kdy se barvy lijí přímo na plátno a následně se upravují. Občas vytvářím i klasické malby.

Věnuješ se jen abstraktní malbě?


Konkrétní obrazy maluji jen zřídka, a to hlavně kvůli mé indispozici úchopu štětce. Proto právě technika pouring, kdy využívám různých metod lití. V této technice se dá pořád zdokonalovat a nacházet nové možnosti. Teoreticky se tedy věnuji jedné oblasti, ale využívám mnoho různých metod a úprav.

Jsi typ umělce, který rád experimentuje nebo ten, který sází na jistotu?


Já osobně experimentuji pořád a naplňuje mě to! Každý umělec by měl umět experimentovat. V tom je podle mě ta krása umění. Jde to vidět i na mých obrazech. Každý z nich je unikát, a to jak barevným složením, tak způsobem výroby.

S tvým názorem naprosto souhlasíme! Jaký preferuješ podklad pro své malby?


Podklad u mých obrazů nemá vliv na výsledek, protože se celý obraz na konec zalije barvou. Důležité je správně zvolit kombinaci, množství a hustotu barvy.
Co se týče produktů od Koh-i-nooru, máš nějaké své favority, které bys doporučil ostatním?


Pro tvorbu mých obrazů používám akrylové barvy od Koh-i-noor Hardtmuth. Jsou velmi syté a jejich hustota je vhodná pro míchání směsí. Ideální pro techniku pouring!To nás velice těší. Zkoušel jsi někdy vytvořit i rozměrnější dílo nebo dokonce zabrousit do tvorby trojrozměrných objektů?


Pokud se můžeme bavit o trojrozměrném zobrazení v mých dílech, tak každý, kdo se na obrazy podívá, v nich může vidět něco jiného. Jednotlivé barvy vytvářejí prostorový efekt, a tím pádem i prostor pro fantazii každého člověka. 3D prostor se mi podařilo vytvořit za pomoci na zakázku vytvořených pláten s hloubkou boku 10 cm. Po odlití se tedy obraz projeví i na bocích plátna a dílo získává nový prostor a úhel pohledu.

Skvělý nápad! Co pro tebe osobně umělecká tvorba znamená? Co ti přináší?


V mých dílech se odráží má nálada, pocity a psychické rozložení, proto mi tvorba mých obrazu často přináší údiv, nadšení a vnitřní klid.Věnuješ se umělecké tvorbě pravidelně nebo čekáš na nějaký impulz?


Nucená tvorba umění podle mě není dobrá, proto čekám na kreativní impulz nebo múzu, která mě osloví a dodá inspiraci.

Když už mluvíme o inspiraci, kde ji nejčastěji získáváš?


Inspiraci hledám všude. Vždyť celý svět je jedno velké plátno a září všemi různými barvami.Kdybys měl zmínit jednoho umělce, jehož tvorba je pro tebe inspirací, kdo by to byl a proč?


Za mě je to umělkyně s uměleckým jménem Molly's Artistry. Fascinují mě její metody tvorby obrazů a kombinace použitých barev.

Čeho bys rád v uměleckém světě dosáhnul?


Každý umělec by se chtěl proslavit a získat jméno ve světě umění a i já doufám, že toho někdy v budoucnu docílím. Mým největším snem je vlastnit galerii, kde by se má díla vystavovala, a také bych nabízel prostory pro nadějné mladé umělce, aby mohli realizovat své sny.


Krásné, děkujeme Davide za rozhovor a budeme držet palce!181 zobrazení

コメント


bottom of page