top of page
  • Obrázek autoraKOH-I-NOOR HARDTMUTH

Ozdobte si velikonoční vajíčka voskovkamiZdobení vajíček v období velikonočních svátků je jednou z nejdéle existujících tradic. Každá kultura, ale i každé město či kraj, má jiný styl zdobení. V Česku mnoho rodin zdobí velikonoční vajíčka pomocí voskové techniky. Jednoduchý způsob zdobení vajíček, který zvládnou i úplní začátečníci, ale vyřádí se i kreativci.


Potřebovat budete sadu barevných voskovek, svíčku, nádobku na rozpouštění vosku, kterou můžete nahradit například obyčejnou čajovou lžičkou. Dále pak vyfouknutá vajíčka, ideálně stojánek na vajíčka, tužku a špendlík.
Úplně na začátek si připravte vajíčka. Pomocí ostrého a špičatého nástroje udělejte díru ze shora a zespodu vajíčka. Následně vyfoukněte jeho obsah do nádoby.

Vajíčka očistěte a odmastěte. Vezměte tužku a do neořezaného konce zapíchněte špendlík. Čím větší hlavička špendlíku, tím tlustší tah vosku.


Zapalte svíčku a vložte kousek voskovky do kovové nádobky na rozpouštění vosku. Nádobu umístěte nad svíčku a zahřívejte, dokud se voskovka zcela nerozpustí. Kombinovat můžete různé barvy voskovek a vytvořit tak vlastní barevné odstíny.

Vajíčko si ideálně posaďte do stojánku, popřípadě ho pouze držte v ruce. Do druhé ruky vezměte tužku se špendlíkem a namočte hlavičku do rozehřátého vosku. Poté ihned začněte zdobit.

Vosk velice rychle tuhne, přesto však dávejte pozor, abyste si vytvořený vzor nepoškodili. Pokud se vám však kresba nepovede podle vašich představ, lze ji z vajíčka jednoduše seškrábnout za pomoci nože nebo jiného ostrého nástroje.

Kreativitě se meze nekladou. Mnoho z vás s námi vaše nádherné voskované kraslice sdílelo na Facebooku, pokochejte se malou ukázkou.


451 zobrazení

Comments


bottom of page