top of page
  • Obrázek autoraKOH-I-NOOR HARDTMUTH

Rozkvetlá květinová louka


Podzim je sice v plném proudu, to ale neznamená, že náměty našich obrazů musí být nutně podzimní. Zavzpomínejte s námi na rozkvetlé květinové louky a pusťte se do návodu, který si pro vás připravila výtvarnice Daniela Roule Plocková.
Připravte si anilinové barvy, kvalitní tenké štětce, jednu kostičku bílého akvarelu, dále vodu, hadřík a hnědý papír jako podklad.


Malovat louku anilinovými barvami barvami je za odměnu, hlavně díky nepřebernému množství zelených odstínů, které paletky nabízí. Tenkým štětcem začněte nejprve malovat stonky.Já osobně nikdy nepoužívám tužku na předkreslování, pro mě je lepší malovat rovnou a věřit svým tahům štětce. Postupně přidávejte lístky a větvičky, tak jak vás to zrovna napadne. Je dobré malovat nejprve vše co je zelené, méně se tak plýtvá barvami a není nutné časté vymývání štětce.


Poté, co si vyhrajete se stínováním stonků a lístků, přichází ke slovu bílý akvarel! Na tuto chvíli se obzvlášť těším, protože na hnědé čtvrtce tato bílá doslova září. Akvarel více kryje, a tak jsou kvítky heřmánku nádherně syté a výrazné. Každý lístek následně vystínujte šedou anilinkou.Žluté středy kvítků a sem tam i nějaký ten stvol trávy také zvýrazněte sytým akvarelem, což vytvoří dojem odrazu světla. K dostínování použijte šedý odstín. Stačí pouze pár teček, nemusíte hned zamalovat celou plochu stínu.Aby louka ožila, je dobré do kompozice přidat jakéhokoli živého tvora, jako je například ptáček, motýl, beruška a podobně.


Například na mém obrazu dnes budou vážky kroužit nad vlnící se trávou. Jejich těla záměrně maluji prohnutá, abych vyjádřila pohyb. K jejich zachycení používám odstíny fialové a tyrkysové. Opět vše jemně vystínuji a pomocí bílého akvarelu vytvořím odlesky.


Křídla vážek naopak maluji bílým anilinem, aby působila transparentně a jemně. Závěrem ještě dotónuji například fialovou a hráškově zelenou, ale to už záleží na fantazii každého malíře...Myslím, že ke zjemnění celého obrázku přispějí například poletující bubliny. Jejich pravidelný tvar můžete obkreslit například podle hrdla malé skleničky. Ani teď, já osobně, nic nenačrtávám tužkou, sklenku rovnou jemně obkroužím štětečkem namočeným v bílém anilinu.K vystínování bublin použijte trochu akvarelu a přidejte maličko žlutých, modrých a fialových tónů, jež se jemně odráží na povrchu bublin a máte hotovo.Teď už jsem s dílem spokojená a můžu se s chutí pustit do dalšího obrázku. Jak se obrázek povedl vám?149 zobrazení

Comments


bottom of page