top of page
  • Obrázek autoraKOH-I-NOOR HARDTMUTH

Malba akvarelem v plenéru


Inspiroval vás náš článek o historii akvarelu a chtěli byste si vyzkoušet práci s tímto oblíbeným médiem? Rozkvetlé květiny a západy slunce k tomu doslova vybízejí, že?


V následujícím textu vám poskytneme několik základních rad, které se vám při práci s tímto druhem vodových barev budou jistě hodit. Vy nám na oplátku můžete zaslat své výtvory na email blog@koh-i-noor.cz. Budeme se těšit!
 


VÝBĚR VHODNÉHO TYPU

Akvarelové barvy na našem e-shopu naleznete v pevných kostičkách, které se odborně nazývají pánvičky či kyvety. Kromě jednotlivých barev, které si následně složíte do své vlastní palety, si můžete pořídit celou sadu barev sestavenou přímo od výrobce. Součástí těchto sad je i paleta, v některých případech dokonce i štětce. Pokud se však rozhodnete poskládat si vlastní akvarelovou sadu, nezapomeňte si zmíněné příslušenství dokoupit, bude se vám jistě hodit.


Pro ty, kteří si v malbě zatím ještě nevěří a raději se chopí tužky, jsou tu akvarelové pastelky nebo akvarelová progressa. Tvorba s nimi je velice jednoduchá a díky kvalitním tuhám s vynikajícími psacími vlastnostmi a brilantními odstíny budou výsledné obrazy skvělé.JAKÝ PAPÍR ZVOLIT?


Na trhu existuje hned několik druhů papírů vhodných pro akvarelové malby a je jen na vás, který vám bude vyhovovat nejvíce. Vybírat můžete ze tří základních typů strojově vyráběných papírů. Jedná se o papíry lisované za tepla, lisované za studena a hrubozrnné papíry. První typ je velice hladký a proto není zcela vhodný pro akvarelovou techniku. Ovšem papír za studena lisovaný společně s hrubozrnným typem je pro akvarelové malby ideálním podkladem. Hrubý papír navíc dokáže vytvořit v kombinaci s vodovými barvami zajímavé efekty. Kromě papírů strojově vyráběných můžete samozřejmě použít i ručně vyráběné. Vhodné pro vodové barvy jsou ty, které se vyrábějí z lněných hadrů a jejich povrch se následně upravuje škrobem.
Nejdůležitější však je zvolit papír s větší gramáží. Díky větší gramáži, tedy silnějším vláknům, se papír při namočení tolik nezvlní a zachová svůj tvar. Akvarelové papíry jsou dostupné s jemnou texturou, ve formě lepených bloků. Pro klasické akvarely doporučujeme blok Pop Aquarell s gramáží papíru 250g/m². Na kresbu a následné rozmytí akvarelových pastelek postačí blok Pop Sketch s papíry o gramáži 110 g/m².
VÝBĚR SPRÁVNÉHO ŠTĚTCE


Kromě výběru vhodného papíru je také velice důležité zvolit ten správný štětec. Ten by si měl umět poradit s velkým množstvím vody, respektive by ji měl být schopen pojmout a společně s pigmentem postupně uvolňovat. Štětiny by měly být jemné, odolné a v nejlepším případě přírodní.


Víte, že?

  • Ty nejkvalitnější štětce jsou vyrobené z konečků ocasních chlupů hlodavců jako je sobol či veverka. Není tedy divu, že díky těmto vlastnostem jsou štětce určené k práci s akvarelem o něco dražší než klasické.

Pokud však preferujete štětce syntetické, malba akvarelem je s nimi samozřejmě také možná. Jsou dobré pro zachycení nejjemnějších detailů a navíc jsou méně nákladné.
Různé tvary a velikosti štětců si musí každý vyzkoušet sám. Běžně však i zkušeným umělcům na tvorbu s akvarelovými barvami stačí dva až tři štětce. Jeden velký na pokládání barevných ploch a jeden nebo dva menší. Důležité je, aby vám žádný ze štětců nepouštěl chlupy a vy si tak svou práci neponičili.


Po domalování obrazu nezapomeňte štětce dobře vyprat za pomoci běžného mýdla pod tekoucí teplou vodou. Před jejich uložením se ujistěte, že jsou dostatečně suché, aby nedošlo k jejich plesnivění. Štětce ukládejte na stojato, chlupem vzhůru. Vyhnete se tak jejich deformaci.
BAREVNÁ INTENZITA


Kvalitní umělecké akvarelové barvy KOH-I-NOOR jsou velmi syté a koncentrované. Nezapomeňte tedy, že v suchém stavu vypadají jinak, než budou vypadat zaschlé na papíře.


Všechny druhy vodových barev mají společné to, že podoba výsledného obrazu je nepředvídatelná. Mějte také na paměti, že malbu akvarelovými barvami, na rozdíl například od malby olejem, nelze tak snadno opravovat, respektive překrývat dalšími vrstvami. Pokud však nastane situace, že se vám něco nepovede, lze plochu jemně omýt houbičkou, do jisté míry přemalovat nebo můžete celou malbu smýt slabým proudem vody.


Teď už vám nic nebrání v tom posadit se se skicákem do trávy a začít malovat třeba přírodu kolem sebe!Jako první si tužkou nebo versatilkou načrtněte celou kompozici. Předejdete tak tomu, že se vám vybraný pohled na samém konci nevejde na daný formát papíru.
Do plechové paletky si připravte barvy, které hodláte použít. Z vlastní zkušenosti doporučujeme začít malovat těmi nejsvětlejšími odstíny a postupně ztmavovat.
Hned z počátku myslete na rozložení světel a stínů. Místa, která budou nejsvětlejší nemusíte barvou vůbec překrývat. Můžete zde nechat prosvítat čistě bílý podklad.Od těch největších ploch se postupně přesuňte k detailům jako jsou listy, větve, kamínky a podobně.Na konec zachyťte stíny a zvýrazněte některé linie, které divákovi pomohou ke specifikaci některých předmětů v obraze. Pokud však máte raději abstraktnější malbu, můžete samozřejmě nechat obraz více expresivně laděný.Hotovou skicu nechte důkladně proschnout a je hotovo!366 zobrazení

Yorumlar


bottom of page