top of page
  • Obrázek autoraKOH-I-NOOR HARDTMUTH

Věděli jste o akvarelu, že...?


Akvarel je již nějakou dobu považován za jednu z nejatraktivnějších technik malby, a přesto k němu s respektem přistupují i ti nejzkušenější umělci.
S tvorbou transparentních maleb se většina z nás setkala již v dětském věku a možná tato technika zaujala i vás. Pravděpodobně se však nejednalo o malbu akvarelem, ale o tvoření za pomoci vodových barev či anilinek, které se považují za jednodušší a levnější variantu akvarelu.Pojmenování této techniky vzniklo na základě složení barev. Primární složkou speciální emulze je totiž voda, ve které je obsažen mimo jiné také kvalitní pigment, med či arabská guma. K dostání jsou dnes v několika podobách, a to jako suché nebo mokré barvy v přihrádkách, polotekuté barvy v tubičkách či tekuté barvy v lahvičkách.


Víte, že:

  • Kořeny této techniky sahají až do doby paleolitické Evropy, respektive období jeskynních maleb.

  • Zmínky o využívání barev na bázi vody máme také ze starověkého Egypta, kdy Egypťané tyto barvy používali k psaní a malování na papyrus, nebo dokonce ke zdobení hrobek a veřejných prostor.

  • Podobnou tradici akvarelu má i Čína, kde byla tato technika využívána například k malbě na hedvábí.

  • Prvním velkým známým umělcem, který akvarel používal pro tvorbu svých mistrovských děl byl Albrecht Dürer.


Albrecht Dürer


  • Největší rozkvět akvarelu nastal ve století osmnáctém, kdy ho angličtí krajináři, jmenovitě například Joseph Mallord William Turner nebo Richard Parkes Bonington, povýšili na plnohodnotné médium a seznámili s ním zbytek světa.


Joseph Mallord William Turner


Richard Parkes Bonington


  • Na domácí půdě je v poslední době asi nejvýraznější umělkyní využívající techniku akvarelu Léna Brauner.
Zaujala vás tvorba s tímto médiem? V příštích týdnech vám v druhém dílu článku pomůžeme s výběrem vhodného typu akvarelu, papíru, i štětce. Probereme společně barevnou intenzitu a další nezbytnosti, které vám ve vaší tvorbě pomůžou.447 zobrazení

Comments


bottom of page