top of page
  • Obrázek autoraKOH-I-NOOR HARDTMUTH

"Baví mně do ilustrací přenášet emoce" • Chia Hsieh


Chia Hsieh je úspěšnou výtvarnicí s nezaměnitelným rukopisem. Ve své tvorbě se věnuje tvorbě ilustrací, grafickému designu a krom toho je také pedagogem uměleckých předmětů.


V rozhovoru, který jsme pro vás exkluzivně připravili, jsme si s touto umělkyní povídali nejen o oblíbených produktech od Koh-i-noor Hardtmuth, ale také například o nejčastějších námětech nebo o ilustracích samotných.
Moc tě zdravíme, Chio! Jak bys na začátek popsala svůj umělecký styl?


Vždy říkám, že žádný konkrétní umělecký styl nemám. To mi umožňuje kdykoli přejít k jakémukoli stylu zrovna chci. Ze zpětné vazby od lidí, kteří má díla viděli, je charakteristickým rysem hřejivá atmosféra, která z mých ilustrací vyzařuje. Podle mě je to zachycení síly života, znázornění organických textur, a také se zaměřuji na linie.

S tím můžeme jedině souhlasit. Jaký umělecký směr, styl nebo ismus máš nejraději a kam bys zařadila svou tvorbu?


Mám velice ráda tištěné ilustrace ve starých knihách. Tehdejší doba byla, co se technické vyspělosti týče, značně limitovaná, bylo například omezené množství barev na barevné paletě. Tehdejší umělci si o to více uměli hrát s texturou, tvary, a také barvami! Jejich díly bych se mohla inspirovat do nekonečna.


Na druhou stranu, barvy volím na základě schémat impresionistických umělců. Mým oblíbeným umělcem je navíc Turner, na jehož malbách se mi líbí, jak dokázal zachytit pohyb. Upřímně řečeno, nepřeji si, aby bylo možné zařadit mé dílo do konkrétního stylu, spíš se zaměřuji na to, co chci prostřednictvím tvorby vyjádřit.Jaké náměty můžeme ve tvé tvorbě nejčastěji vidět a proč?


Kromě náčrtů míst z cest, mě velice baví přenášet do ilustrací různé emoce, což je dalším hlavním tématem mých prací.
To jsou celkem kontrastní náměty, zajímavé! Kde všude se doposud tvé krásné ilustrace objevily?


Vždy, jako první, své ilustrace a skicy zveřejňuji na Instagramu a Facebooku. Dále také spolupracuji s některými tchajwanskými vládními resorty, univerzitami a firmami na vytváření jejich klíčových vizuálních aktivit a dalších věcí, jako jsou plakáty nebo vizuální podoba postav. Kromě toho jsou na Tintint.com každoročně k dostání mnou ilustrované kalendáře, zápisníky, nebo například pohlednice, které si mohou fanoušci z celého světa zakoupit.Jak ještě mohou lidé podpořit tebe a tvoji tvorbu?


Vždy říkám, že zanechání komentářů je nejlepší způsob, jak umělce podpořit. Já to tak dělám, rozhodně neváhejte!


Také mám obchod na Pinkoi.com s názvem Chiasroom, kde mohou lidé zakoupit mnou ilustrované produkty. Navíc jsem velmi otevřena uměleckým zakázkám na míru. Jednoduše mě kontaktujte prostřednictvím zprávy nebo mi pošlete email a uvidíme, co společně vymyslíme.

Za své umělecké počiny jsi byla několikrát i oceněna. Jaké ceny si vážíš nejvíce?


Z každého ocenění mám obrovskou radost. Je to pro mě známkou uznání ze strany poroty, a jelikož každé ocenění má svá vlastní výběrová kritéria nebo preference, využívám je také k prozkoumání trhu.Mimo jiné jsi také učitelkou umění. Koho vyučuješ? Jedná se o skupiny dětí nebo dospělých?


Když jsem s učitelskou kariérou začínala, učila jsem děti ve věku od 4 do 11 let. Po návratu do Tchaj-wanu jsem se pustila i do výuky dospělých. Někdy učím děti a zároveň to samé i jejich rodiče. Ačkoli tyto skupiny mají při výuce umění rozdílné potřeby, mým cílem je pomoci jim najít si k umění cestu.

Jak jsi se na začátku k učení dostala?


Zpočátku jsem chtěla lidem ukázat, jak si umění užívat a dělat své vlastní. Časem jsem ale zjistila, že od studentů mnohem více získávám. Je velice zajímavé, vidět pojetí světa z různých perspektiv. Výuka umění mě také inspirovala k vytváření ilustrací novými způsoby.Kromě tvorby ilustrací a učení se věnuješ také grafickému designu. Když tedy tvoříš ilustrace do knihy nebo jiných tiskovin, vytváříš celou grafickou podobu dané tiskoviny?


Myslím, že rozvržení před samotnou kresbou ilustrace je nezbytným krokem. Dost se to liší od tvorby vlastního projektu. Předběžný návrh designu umožňuje zákazníkovi nahlédnout, jak vše bude v závěru vypadat a naše diskuze má tak daleko hladší průběh, jelikož je pro mě v komunikaci snazší nepoužívat pouze slova, ale využívat také obrázky.


Na oblíbený produkt od Koh-i-noor Hardtmuth se tě asi ani nemusíme ptát. Předpokládáme, že jím jsou pastely Wax Aquarell?


Ano, jsou to pastely Wax Aquarell. Oceňuji, že jsou lehké a skladné, díky čemuž jsou ideální i do letadla. Pokud chci, aby byly barvy živější, stačí po konci cesty použít trochu vody, aby se hezky prolínaly.Ano, na cestování jsou jako dělané! Je ještě nějaký jiný důvod, proč jsou pro tebe voskové pastely Wax Aquarell tak jedinečné? Z jakého důvodu bys je doporučila ostatním?


Především se mi líbí, že mají dřevěné tělo, jelikož jsem zvyklá na tužky a štětce hodně tlačit a tento dřevěný obal je skvěle chrání před zlámáním. Kromě toho si po jejich ořezávání ráda schovávám odřezky, které pak mohu v ilustracích použít k dodání práškové textury. Tyto vlastnosti umožňují využít pastely Wax Aquarell mnoha způsoby.

To rádi slyšíme. Jak dlouho s Wax Aquarell pracuješ a jak jsi se s tímto produktem vůbec setkala?


Většinu z mé sbírky jsem si pořídila v roce 2019 při návštěvě Prahy. Během cestování vždy moc ráda navštěvuji obchody s uměleckými potřebami, a tak ani Praha nebyla výjimkou. Na Starém Městě jsem narazila na kouzelný obchůdek, kde mě velice příjemně překvapilo, že si mohu vybrat z různých barev pastelů, které se mi líbí, namísto koupě celého setu. Potom jsem je používala po celou dobu mé cesty po střední Evropě na kresbu skic.Jsme rádi, že se ti v našem obchodě líbilo. Umíš si představit život bez umění?


Tak tuhle otázku si pokládám už od dětství, jelikož jsem se téměř většinu svého života, základní školou počínaje, uměním zabývala. Každopádně, když si to představím, řekla bych, že život bez umění by byl možná více pohodový? Mít umění jako kariéru vždy přináší pochybnosti o sobě samém, perfekcionismus a vytvoření uměleckého díla vyžaduje mnohem více energie, než si lidé myslí.


Pokud bych se neživila uměním, myslím, že bych pracovala jako kuchařka nebo pekařka. Občas, když se v uměleckém projektu vyskytnou problémy, jdu vařit nebo péct sušenky. Někdy se také pokouším udělat jídlo, které jsem ochutnala na cestách. Vaření je tedy další z věcí, které mě velmi uspokojují a zároveň je to také umění, jehož prostřednictvím můžete udělat šťastnými i ostatní.

Zajímavé! Jakým směrem by ses v budoucnu chtěla vydat? Máš nějaký umělecký cíl?


Dříve byla moje práce zaměřena spíše na prezenční výuku. Během posledních let postupně přecházím na práci na volné noze, abych mohla pracovat na dálku a zároveň se starat o maminku, která prodělala mozkovou mrtvici.


Chtěla bych zkusit jakýkoliv druh ilustrací, jako jsou obrázky v knížkách, produktový design, reklamy nebo něco dalšího, co zatím neznám. Uvítám jakékoliv projekty, které jsou zajímavé, nebo kde mohu využít své silné stránky.


Mým uměleckým cílem do budoucna je nadále komunikovat s diváky několika různými způsoby bez ohledu na formát, ať už jde o knižní ilustrace nebo komerční ilustrace. Možná jednoho dne, až budu cítit, že mám natolik znalostí, abych se o ně mohla podělit, se je pokusím konstruktivně sepsat, abych se tak o své zkušenosti mohla podělit.Chio, moc děkujeme za nádherný rozhovor a přejeme ti spoustu úspěchů v uměleckém i osobním životě a budeme se těšit na milé setkání v některém z našich kamenných obchodů. Třeba v obchodě na Malé Straně. :)

78 zobrazení

Comments


bottom of page