top of page
  • Obrázek autoraKOH-I-NOOR HARDTMUTH

Kočičí kresba olejovými pastely


Pastely obecně jsou jednou z nejoblíbenějších položek sortimentu Koh-i-noor Hardtmuth. Není divu! Dají se s nimi nakreslit neuvěřitelné věci.


Pusťte se s námi do kresby s olejovými pastely. Adéla Marie Jirků pro vás sepsala několik inspirativních rad, jak správně s olejovými pastely pracovat a vytvořit s jejich pomocí originální umělecká díla!

Na rozdíl od tvrdých pastelů umožňují ty olejové kreslit na lesklý křídový papír, nebo na jiné materiály, jako je karton, dřevo s hladkým povrchem a tak podobně, což mnohým tvůrclm jistě přijde vhod.
Věděli jste, že…?


  • Kresba olejovými pastely na barevný papír vypadá velmi působivě díky vysoké krycí schopnosti pigmentu a výrazným barvám.

  • Jsou ideální pro modelování objemu pomocí světla a stínu. Světlé plochy by měly být kresleny odstíny světlejšími než papír a tmavé plochy naopak tmavšími odstíny než je samotný papír. Stínovaný objekt díky tomu dobře vynikne.

  • Tento druh pastelů se velmi dobře roztírá prstem nebo roztírátkem. Rozetřením se jednotlivé linie spojí v souvislou, harmonickou plochu. Roztíráním různých barev vzniká přirozený přechod mezi odstíny. Přechodem jedné barvy do druhé lze tedy opticky obraz uvést do pohybu.

Olejové pastely se velmi dobře kombinují s tužkami, fixy nebo pastelkami. Je však důležité nezapomenout použít pastel jako vrchní vrstvu, jelikož kvůli jeho mastnému charakteru na něm fixy a pastelky dostatečně nepřilnou. Při kombinaci s vodovkami a akvarelovými barvami myslete na to, že mastnota v pastelech odpuzuje vodu. Pokud tedy dodržíte těchto pár jednoduchých pravidel, kombinace s jinými výtvarnými médii se rozhodně nemusíte bát.

Teď už nezbývá nic jiného, než se pustit do práce! Cenný zdroj inspirace pro svou tvorbu nejen olejovými pastely, můžete získat na webu nebo Instagram autorky obrázku, Adély Marie Jirků.
152 zobrazení

コメント


bottom of page