top of page
  • Obrázek autoraKOH-I-NOOR HARDTMUTH

Uhel, jedna z nejstarších kresebných technikUhel, jedna z nejstarších kresebných technik, jejíž sláva přetrvává již po mnohá staletí. A není divu. Kresby vytvořené uhlem totiž působí velice profesionálně a to i přes to, že se tato kresebná výtvarná technika využívá převážně ke studijním kresbám a tvorbě skic. Tahy uhlem je totiž možné mazat a následně ihned opravovat. Výsledkem je potom dynamická kresba černé a bílé barvy.


První zmínky o předchůdcích dnešních uhlů, tedy o pouhých ohořelých dřívkách, která sloužila k záznamu umění, pochází již z dob pravěku, kdy s nimi lidé zachycovali zvířata v jeskyních. Tato technika našla ve všech slozích a stylech výtvarného umění vždy nějaké uplatnění. Využíval ji například Leonardo da Vinci k tvorbě skic pro své olejomalby, Edgar Degas pro zachycování známých skic baletek, ale i symbolista Odilon Redon. Dnes snad již není člověka pohybujícího se ve výtvarné kultuře, který by nikdy neviděl, neslyšel nebo nevyzkoušel tento typ kresby.Jiří KornatovskýPřestože uhel slouží spíše ke studijní kresbě, respektive ke kresbě zátiší, portrétu či celé postavy, neznamená to, že se nejedná o plnohodnotnou výtvarnou techniku. Obzvláště v dnešní době existuje spousta špičkových umělců, kteří takzvané velké umění tvoří právě za pomoci tohoto výtvarného média. My již dlouhou dobu obdivujeme tvorbu docenta a akademického malíře Jiřího Kornatovského, který proslul svými monumentálními kresbami rotačních objektů, které zachycuje na kartonech obřích rozměrů.
Největší výhodou kresby uhlem je fakt, že obraz můžete neustále opravovat, což je ideální pro kresbu zátiší či lidské postavy. Další plus téhle kresebné techniky je možnost stínování.


Kresba uhlem působí dynamičtěji a víc uvolněně než například kresba tužkou a dokážou se v ní schovat i nedostatky začínajícího kreslíře.

Kresbu uhlem můžete i gumovat, avšak ne obyčejnou gumou, ale tvárlivou pryží, kterou najdete mezi produkty Koh-i-Nooru v několika variantách.


Po dokončení kresby je nutné uhel zafixovat, aby tahy nebylo možné nadále roztírat. K tomu využijete fixativ, což je lihový roztok pryskyřice, sloužící k fixaci kreseb dostupný ve formě 300 ml spreje či jako roztok v láhvi s obsahem 100 ml.Uhel dnes seženete v každé prodejně s výtvarnými potřebami. Je však možné, že zde narazíte na dva typy - uhel přírodní, vyrobený ze dřeva ve dvou délkách...

...a uhel takzvaně umělý, který je vyráběn z popela v oválné a hranaté variantě. Kromě tohoto rozdělení se můžete setkat i s variantou uhlů v tužce, která má také své výhody. Preferují ji spíše zkušenější jedinci, kteří tuto kresebnou techniku využívají například k tvorbě portrétů. Uhly v tužce se totiž dělí podle gradací, díky čemuž dovedete i ty nejjemnější detaily k dokonalosti.

Pro úplný začátek a seznámení s touto technikou doporučujeme uhly přírodní, které si jednoduchým zalomením můžete zkrátit na požadovanou délku, libovolně zbrousit a dále upravit. Pro vytváření menších skic by se vám mohl hodit některý z našich speciálních strukturovaných skicáků pro kresbu uhlem, tužkou, pastelkami či sépií. Zaujala vás tato technika? Pochlubte se nám se svými výtvory na sociálních sítích!
494 zobrazení

コメント


bottom of page