top of page
  • Obrázek autoraKOH-I-NOOR HARDTMUTH

Vhodné barvy pro techniku malbyRozdíl mezi malbou a kresbou jistě všichni výtvarně založení lidé dobře znají. Avšak, stejně tak, jako nic není černé ani bílé, nedá se říct o té či oné technice, zda je určena čistě pro malbu nebo kresbu.


V tomto článku se budeme věnovat médiím, která jsou vhodná spíše pro techniku malby, Pojďte s námi prozkoumat barvy všeho druhu.

VODOVÉ A ANILINOVÉ BARVY


Na první pohled jsou vodové barvy od anilinových doslova k nerozeznání. Již dříve jsme pro vás tato dvě oblíbená výtvarná média porovnali a sepsali stručný článek o jejich odlišných vlastnostech a možnostech využití.


Oba druhy těchto vodou ředitelných barev můžete využít například pro klasickou tvorbu skic přírody či samotnou malbu na papír o vyšší gramáži. Dále jsou, zejména anilinové barvy, vhodné také pro kolorování fotografií, malbu na dekorační předměty či ke zdobení velikonočních kraslic.


Kromě samotného článku o rozdílech mezi těmito dvěma médii, jsme publikovali spoustu návodů, kde právě s vodovými barvami pracujeme. Několik z nich jsme vytvořili ve spolupráci se známými českými ilustrátorkami Janou Svobodovou, Danielou Roule Plockovou či Cleo. Inspirovat se můžete i tvorbou umělců, jejichž ilustrace jsme sdíleli na sociálních sítích. Jedním z takových je Judit Orosz nebo Carol Midori.
AKVARELOVÉ BARVY

Další vodou ředitelné barvy jsou barvy akvarelové. Pojmenování této techniky vzniklo na základě složení těchto barev. Primární složkou speciální emulze je totiž voda, ve které je obsažen mimo jiné také kvalitní pigment, med či arabská guma.


K dostání jsou dnes v mnoha variantách skupenství a balení. Na našem e-shopu je můžete zakoupit v pevné formě, umístěné v kyvetách z umělé hmoty, jež jsou zabalené v hliníkové fólii. Vybírat můžete z předpřipravených sad nebo si jednotlivé barvy jednoduše poskládat podle sebe do plechové paletky.


I tomuto oblíbenému médiu jsme věnovali spoustu článků na našem blogu. V jednom z nich se například dozvíte veškeré potřebné informace pro začátečníky a ve druhém zase zajímavosti, které jistě zaujmou i zkušené akvarelové tvůrce. Kromě malby s klasickými akvarelovými barvami jsme sepsali pár řádků i o tvorbě s luxusními pastely Wax Aquarell, rozmývané kresbě s Progresso Aqaurell a tak podobně. Vraťme se ale zpátky k malbě!


Podobně jako tomu bylo v případě vodovek a anilinek, i zde jsme spolupracovali na návodech se špičkovými umělci jako je již zmíněná Jitka Zajíčková a Jana Svobodová. Zajímavý rozhovor jsme také vedli s nadanými ilustrátory Adrianem Macho nebo Magdalenou Konečnou, která vystupuje pod pseudonymem Divoká tužka, jejichž tvorba by vám rozhodně neměla uniknout.TEMPEROVÉ BARVY


Je nám jasné, že toto výtvarné médium nemusíme dlouze představovat. Věděli jste však, že temperové barvy jsou jednou z nejstarších výtvarných technik malby vůbec a v současnosti jsou jednou z technik nejoblíbenějších? Pokud byste se o temperách chtěli dozvědět více, neváhejte a navštivte náš blog.


Specifické vlastnosti temperových barev milují děti i dospělí po celém světě a není divu! Lze s nimi totiž malovat na různé typy povrchů, na kterých zanechávají sytou a celistvou stopu. Dále jsou oproti vodovým barvám vhodné spíše na tvorbu rozměrnějších obrazů, dobře se vrství a umožňují pastózní nános. Narozdíl od barev akrylových jsou tempery po zaschnutí matné a vodou rozmyvatelné, což přijde vhod například při úpravách obrazu.


V našich kamenných prodejnách si jistě získají vaší pozornost, září totiž všemi barvami a jsou k dispozici hned ve 3 velikostech. Kromě toho jsou k zakoupení samostatně nebo v praktických sadách, které potěší nejen všechny školou povinné.


OLEJOVÉ BARVY


Olejomalba je mistrovskou malířskou technikou, která se již po staletí těší velké oblibě, a to i přesto, že si její realizace žádá jisté technologické znalosti, zkušenosti a spoustu času.


Olejové barvy jsou pomalu schnoucí barvy skládající se z kvalitních pigmentů třených v zasychajícím oleji, například v saflorovém, lněném, makovém nebo ořechovém.Do barevných pigmentů se přidává také ředidlo, jako je například terpentýn, čímž ovlivníte viskozitu barev. Nakonec můžete barvy obohatit takzvanými médii o určité vlastnosti jako je například vyšší lesk, mat, lepší plynulost tahů nebo rychlejší či pomalejší schnutí barev.

Mrkněte také na dvoudílný blogový příspěvek na toto téma. První část pojednává o historii této mistrovské techniky a o veškerých potřebných věcech k olejomalbě. Druhý díl je jakýmsi návodem jak na první obraz realizovaný olejovými barvami, o druzích olejomalby a tak dále.

Jedním z mistrů olejomalby na české scéně je bezesporu Michal Janovský, se kterým jsme měli tu čest popovídat a také spolupracovat na vývoji hned několika produktů nebo Eliška Kulíková, se kterou jsme měli tu možnost vést inspirativní rozhovor.
V našem sortimentu najdete kromě samotných olejových barev také většinu dalších pomůcek k olejomalbě jako jsou například olejový šeps, kvalitní štětce, lněný olej, terpentýnový olej, dřevěnou paletu a tak dále.
AKRYLOVÉ BARVY

Akrylové barvy jsou oblíbené hlavně díky vysokým krycím vlastnostem, stálosti barev, dobré roztíratelnosti a lesklému povrchu. Společně s temperovými barvami zaujímají přední příčky v oblíbenosti médií vhodných pro malbu. Zajímavé také je, že tato nejmladší technika malby, ze všech výše zmíněných, dokonce v oblíbenosti předčila techniku královskou, tedy olejomalbu.Tyto barvy jsou založené na bázi polyakrylové pryskyřice a jak již bylo popsáno, za čerstvém stavu jsou vodou ředitelné, avšak po jejich zaschnutí se stávají stálými a vodě odolávají. Vytvoří se na nich pružný film odolný vůči stárnutí a vnějším vlivům. Zřejmě kvůli těmto vlastnostem akrylové barvy používali a stále ještě používají k realizaci svých obrazů i ti nejhvězdnější umělci.Inspiraci ke své tvorbě můžete najít například na sociálních sítích umělců, se kterými jsme v minulosti spolupracovali a mezi které patří například Klaudie Švrčková, Eliška Havlová nebo Kamil Zajíček. A pokud se o této technice chcete dozvědět něco více, není nic jednoduššího, než si přečíst náš článek o akrylových barvách. Veškeré potřebné vybavení, včetně samotných akrylových barev, najdete na našem e-shopu či v kamenných prodejnách.

200 zobrazení

Comentarios


bottom of page